UJEP se zapojuje do ochrany lučních sadů a ovocných alejí v česko-saském pohraničí
Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem se stala součástí významného mezinárodního projektu zaměřeného na ochranu lučních sadů a ovocných alejí v česko-saském pohraničí. Dne 25. února 2025 hostila úvodní setkání projektu OKliBio: Ovocná krajina pro klimatickou změnu a biodiverzitu, který je spolufinancován Evropskou unií v rámci programu Interreg Česko-Sasko.
Ochrana biodiverzity i kulturního dědictví
Projekt OKliBio se zaměřuje na podporu biodiverzity a zachování tradičních krajinných prvků – lučních sadů a alejí starých ovocných odrůd. Tyto biotopy jsou nejen útočištěm pro mnoho druhů rostlin a živočichů, ale zároveň představují cenný genetický zdroj starých odrůd ovocných stromů. V posledních desetiletích však dochází k jejich úbytku, zejména kvůli nedostatečné péči a šíření invazivních druhů.
„Příprava tohoto projektu byla poměrně dlouhá a intenzivní, trvala několik let. O to více jsme rádi, že byl projekt podpořen a že můžeme navázat na naši dřívější velmi úspěšnou spolupráci s kolegy z drážďanského Leibnizova institutu ekologického rozvoje měst a regionů,“ uvádí Dr. Lenka Dubová z Institutu pro ekonomickou a ekologickou politiku na FSE UJEP, která projekt na univerzitě odborně řídí.

Spolupráce odborníků napříč obory
Projekt je multidisciplinární a na UJEP se na něm budou podílet odborníci ze tří fakult – fakulty sociálně ekonomické, fakulty životního prostředí a přírodovědecké fakulty. Spolupracovat budou s vědci z Německa i s praktickými odborníky z ochrany krajiny, včetně Českého svazu ochránců přírody na české straně a Landschaftpflegeverband Sächsische Schweiz-Osterzgebirge na straně německé.
„Význam lučních sadů a alejí spočívá nejen v jejich ekologické hodnotě, ale také v tom, že zajišťují klimatickou stabilitu a poskytují klíčové ekosystémové služby. Proto je důležité je chránit a obnovovat,“ doplňuje Dr. Jiří Louda z FSE UJEP, který se na řešení projektu rovněž podílí.
Praktické výstupy a osvěta
Součástí projektu bude mimo jiné dvojjazyčná znalostní databáze, která poskytne informace o lučních sadech, starých odrůdách ovocných stromů a jejich výskytu. Výzkumný tým se zaměří také na motivace a bariéry vlastníků pozemků pro zachování těchto cenných krajinných prvků. Praktické semináře pak nabídnou výuku správné výsadby, prořezávání a péče o stromy.
Projekt OKliBio tak přispěje k ochraně krajiny, ekologické udržitelnosti a zachování biodiverzity v česko-saském pohraničí, kde tyto tradiční krajinné prvky hrají nezastupitelnou roli.
