fse.ujep.cz

366 dní v izolaci – přelomový experiment je u konce!

Poprvé v historii vesmírného výzkumu strávily čtyři ženy a dva muži společně rok v izolaci. Za unikátním experimentem SIRIUS 2017-2024 stojí výzkumný tým z INSTITUTU KOSMICKÉHO VÝZKUMU JAROSLAVA SÝKORY, který je společným pracovištěm Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a QED GROUP, a. s.

Přesně 14. listopadu 2024 opustila šestičlenná posádka SIRIUS-23, složená ze čtyř žen a dvou mužů, technicko-lékařský pozemní komplex NEK sloužící k simulaci vesmírného letu do hlubokého vesmíru, s mezipřistáním na Měsíci. Mezinárodní projekt zahrnoval čtyři izolační experimenty v délce trvání sedmnáct dní, čtyři, osm a dvanáct měsíců. Během nich byla pozornost vědců z celého světa zaměřena na fungování člověka a malé sociální skupiny v exponované profesi letců-kosmonautů z hlediska mnoha lékařských oborů, ergonomie, psychologie a dalších oblastí.

Český výzkumný tým z INSTITUTU KOSMICKÉHO VÝZKUMU JAROSLAVA SÝKORY, který je společným pracovištěm Univerzity J. P. Purkyně v Ústí nad Labem a QED GROUP, a. s., zaměřil svůj projekt na analýzu úrovně životní, pracovní a psychosociální spokojenosti kosmické posádky. „Zajímala nás oblast genderu a struktura i dynamika vztahů a vazeb v týmu, sledovali jsme také specifické faktory, jakými jsou únava, kvalita spánku a zvládání všestranné nadlimitní zátěže způsobené dlouhodobou izolací prostorovou i sociální,“ vyjmenovává další oblasti sledování vedoucí Institutu Kateřina Bernardová Sýkorová. Český vědecký tým nyní čeká náročné zpracování výzkumných dat získaných z dvanáctiměsíční mise, kde převažovaly ženy v zajímavých profesích. Jeho výstupy budou týmem opět prezentovány na domácí půdě i v zahraničí.