Výběrová řízení na výukové pobyty a školení zaměstnanců UJEP v programu Erasmus+ v akad. roce 2022/23 a 2023/24 – projekt Výzvy 2022

Termín odevzdání podkladů:

• 19. prosince 2022, 10:00 hodin

Co je potřeba odevzdat?

Akceptovány budou pouze kompletní, správně vyplněné a včas odevzdané formuláře.
Vše odevzdávejte fakultní koordinátorce.

Období pro realizaci mobility:

• 1. 3. 2023 – 30. 6. 2024 (včetně cesty).

Kritéria pro výběr na zaměstnaneckou mobilitu

• v termínu a řádně odevzdané dokumenty
  • opodstatnění výjezdu
  • max. 2 osoby do stejné destinace (případně odůvodnění)
  • výuka pro incoming v cizím jazyce (neplatí pro THP pracovníky)
  • přednost mají prvovýjezdy
  • realizace co největšího počtu výjezdů za fakultu

Na základě vyhodnocení všech kritérií určí výběrová komise pořadí, v jakém mají být zaměstnanci fakulty zařazení do plánu výjezdů.

S ohledem na celkový objem finančních prostředků pak bude pro jednotlivé aktivity sestaven plán výjezdů na základě průměrného procentuálního podílu fakult na realizaci zaměstnaneckých mobilit v posledních třech uzavřených projektech Erasmus+.

Minimální délkou zaměstnanecké mobility jsou 2 dny výuky či školení (bez cesty, v případě mezinárodní mobility 5 dnů).
V případě výukových pobytů je dále podmínkou výuka v rozsahu minimálně 8 hodin za týden či kratší dobu

Podmínkou výjezdu na výukový pobyt je existence meziinstitucionální smlouvy. Aktuálně uzavřené smlouvy v papírové podobě naleznete zde.

Pro výukové pobyty zahájené po 31. 12. 2022 však bude nutné mít smlouvy uzavřené elektronicky prostřednictvím Erasmus Without Paper.

Zaměstnanci mohou být vysláni na výukové pobyty či školení v rámci tzv. mezinárodní mobility i na zahraniční instituce mimo programové země. V případě výjezdů na zahraniční vysoké školy však musí být uzavřena mezi vysílající a přijímající institucí meziinstitucionální smlouva.

Fakulta v tuto chvíli žádnou takovou smlouvu uzavřenou nemá. Pokud by zaměstnanec měl na takovéto zahraniční instituci kontakty a chtěl smlouvu uzavřít, nechť o tom informuje fakultní koordinátorku.

Pokud chcete přidělené prostředky využít i k pozvání odborníků z praxe (musí se jednat o odborníka z firmy či podniku, nikoliv akademického pracovníka z vysoké školy), je nutné je také zahrnout do výběrového řízení.

V případě účasti na zahraničním jazykovém kurzu může být zaměstnanci proplaceno kurzovné ve výši 75 %, max. však 10 000 Kč. Jeho účast na jazykovém kurzu však musí být s ohledem na jeho pracovní pozici odůvodnitelná.

Zaměstnanci s fyzickým, duševním nebo zdravotním znevýhodněním mohou získat nad rámec stipendia dodatečný příspěvek.

Zaměstnanci mohou absolvovat i kombinovanou mobilitu, tj. fyzickou mobilitu doplněnou virtuální částí výukového pobytu či školení (tzv. blended mobilita).

Plánujte, prosím, výjezdy včetně dnů strávených na cestě. Zde však platí, že nárok na dny cesty má pouze zaměstnanec, který vyjíždí na zahraniční instituci vzdálenou od sídla UJEP dle kalkulátoru EU (https://erasmus-plus.ec.europa.eu/resources-and-tools/distance-calculator) více než 150 km.

Pokud zaměstnanec použije na cestu tam i zpět dopravní prostředek šetrný k životnímu prostředí (vlak, autobus nebo sdílené auto) a necestuje více než 3 999 km, mohou mu být uhrazeny pobytové náklady na další 4 dny strávené na cestě.

Zaměstnancům budou uhrazeny náklady na pobyt a cestovné na základě cestovního příkazu ve výši skutečných nákladů.

Úspěšné absolvování výběrového řízení ještě negarantuje zaměstnanci účast v programu Erasmus+. Bude vždy záležet na množství finančních prostředků, které má UJEP pro příslušný projekt k dispozici, a přijetí zaměstnance zahraniční institucí.

Zaměstnanci zařazení do plánu výjezdů budou mít povinnost odevzdat podklady k výjezdu minimálně 3 týdny před jejich výjezdem, nejpozději však do 31. 12. 2023.

Zaměstnanci, kteří nebudou zařazeni do plánu výjezdů hned po výběrových řízeních, se budou moci přihlásit v rámci mimořádného výběrového řízení, které bude vyhlášeno v případě, že se uvolní finanční prostředky.

Do plánu pak budou zařazováni v pořadí, v jakém zájemci (bez ohledu na to, z jaké součásti jsou) odevzdají přihlášku, čestné prohlášení, kalkulaci předpokládaných skutečných nákladů a potvrzené výukové programy či plány školení.

Základní pokyny k zaměstnaneckým mobilitám v programu Erasmus+ najdete zde.

V jednotlivých podsekcích programu Erasmus+ na www.ujep.cz/erasmus-2 jsou další informace o programu Erasmus+. Další informace lze pak získat na stránkách Domu zahraniční spolupráce www.dzs.cz a  www.naerasmusplus.cz.