Mgr. Lucie Průšová, DiS.
Místnost: MN 207, Kampus, Pasteurova 1
Telefon: +420 475 283 875
Email: http://lucie.prusova[at]ujep.cz
Výuka:
- Teorie sociální práce II.
- Psychopatologie
- Metody komunitní práce
STAG
Konzultační hodiny každý čtvrtek v době od 17 h do 18 h či po domluvě, je možné využít i online formu.
Odborné zaměření:
Vystudovala jsem obor sociální práce na Vyšší odborné škole sociálně právní v Praze, poté jsem v rámci vysokoškolského studia absolvovala na Pedagogické fakultě UJEP obor Sociálně-pedagogická asistence, se specializací na znevýhodněné dospělé a později pak na Fakultě sociálně ekonomické Navazující magisterské studium v oboru Řízení v sociální práci. V současné době jsem studentkou 3. ročníku doktorského studia v kombinované formě na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity.
Absolvovala jsem např. Sebezkušenostní psychoterapeutický výcvik v integrativní psychoterapii (5 let) SUR, ve Skálově institutu v Praze, výcviky krizové intervence, akreditovaný vzdělávací program Sociální bydlení (MPSV, APSZ), vzdělávání v oblasti zooterapie a mnoho dalších odborně zaměřených vzdělávacích akcí související s prací sociálního pracovníka, krizového interventa a terapeuta.
V období let 2000–2024 jsem působila jako sociální pracovník, ko-terapeut, dluhový poradce, vedoucí služeb, odborný garant projektů či metodik sociálních služeb v Ústeckém kraji a Praze. Průběžně participuji na řadě dobrovolnických aktivit. V současné době pracuji zpět s přímé interakci s klienty služeb krizové pomoci v organizaci Most k naději, z. s.
Jako odborná garantka dlouhodobě spolupracuji v projektu Zvládání závislostí ve službách pro lidi bez domova /CZ.03.02.02/00/22_027/0001248/ Dále působím jako certifikátorka odborných adiktologických služeb v rámci projektu Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí. Na Fakultě sociálních studií vyučuji volitelný předmět Sociální práce s lidmi užívajícími návykové látky.
Působila jsem jako nezávislý odborník v Komisi sociálních služeb a prorodinných aktivit města Mostu (2006 – 2007), taktéž ve spolu-vedení pracovní skupiny pro osoby ohrožené drogou v rámci procesu plánování rozvoje sociálních služeb v Ústeckém kraji (2015 – 2021) či koordinační skupiny pro zdravotně znevýhodněné a seniory v rámci Komunitního plánování Statutárního města Most, kde jsem v roce 2018 obdržela ocenění za přínos pro komunitní plánování.
Zaměřuji se primárně na podporu zpřístupňování služeb lidem bez domova užívající návykové látky. Toto téma však velmi úzce souvisí s dalšími významnými, jako je etika profese sociální práce, lidská práva, moc, participace, nejen v sociálních službách.
Lektoruji workshopy a kurzy pro pracovníky v sociálních službách, sociální pracovníky a manažery služeb. Participuji na osvětových aktivitách kolegů, jež podporují změnu legislativních procesů, transformaci systému poskytování sociálních služeb v České republice včetně validace práce s lidmi užívajícími návykových látek v sociálních službách s podporou interdisciplinární synergie služeb adiktologických a sociálních.
Výzkum:
2023 – 2024 hlavní řešitelka v projektu Proces snižování prahů azylových domů pro lidi bez domova se závislostí /SGS08/FSS/2024/ Fakulta sociálních studií, Ostravské univerzity.