Steven Forrest: K přilákání zahraničních vědců je důležité vytvářet mezinárodní prostředí

Steven Forrest přijel na Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, aby zde vyvíjel deskovou hru, která má studenty naučit zvládat povodňová rizika. Jak se mu v Čechách daří, s jakými překážkami se setkává a co by podle něj měla česká věda dělat, aby byla více konkurenceschopná?

Jaká byla vaše motivace přijít do České republiky dělat vědu?

Velmi mě zajímal výzkum, který v mém oboru probíhá na Univerzitě J. E. Purkyně. Byl jsem přizván k projektu Jana Machače a získal jsem tak úžasnou postdoktorandskou pozici. Ve svém výzkumu se zabývám povodněmi, územním plánováním, ale také deskovými hrami.

S jakými překážkami jste se setkali při příjezdu do cizí země?

Překážkou byl jazyk, ale s novými kolegy se mi podařilo naučit se ty nejdůležitější fráze, jako „ahoj“ a „jedno pivo prosím“. Ale teď vážně, trvalá překážka spočívá v tom, že mnoho oficiálních papírů je k dispozici pouze v češtině, což ztěžuje orientaci v některých částech mé práce jakožto postdoktoranda.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde: https://vedavyzkum.cz/rozhovory/rozhovory/steven-forrest-k-prilakani-zahranicnich-vedcu-je-dulezite-vytvaret-mezinarodni-prostredi