Novinky \ Zástupci FSE se umí prosadit ve světové vědě

Zástupci FSE se umí prosadit ve světové vědě

22.07.2019

Několikaletá práce nese své plody a zástupci FSE se umí prosadit i ve světové vědě!

Ing. Eliška Vejchodská, Ph.D. z Katedry managementu FSE UJEP a doc. Ing. Martin Pělucha, Ph.D. z Katedry regionálních studií VŠE publikovali po letech spolupráce společný článek s mezinárodním dosahem!

V případě Elišky Vejchodské se jedná o jeden z výsledků jejího dlouhodobého výzkumu týkajícího se ochrany půdy před nadměrnou zástavbou.

Článek "Environmental charges as drivers of soil sealing? The case of the Czech charge for agricultural land loss" zkoumá efekty českého odvodu za odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu - prakticky celosvětově unikátního nástroje na ochranu zemědělské půdy. V článku oba vědci docházejí k závěru, že se jedná o zmeškanou příležitost k potenciálně skvělému nástroji. Na tomto příkladu také ukazují, že některé dobře míněné nástroje environmentální politiky mohou mít zcela opačný než předvídaný efekt. Záleží vždy na detailech nastavení nástrojů.

Celý článek ZDE

Ing. Eliška Vejchodská, Ph.D.

Působí jako řešitelka vědeckých projektů a vysokoškolská pedagožka na FSE UJEP a na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy.
Soustředí se na fungování nástrojů politiky ochrany životního prostředí, zejména v souvislosti s udržitelným rozvojem měst, a na problematiku nástrojů zachycující rentu z půdy.